EN|LT
Be pavadinimo Print
Written by Laszlo Beke, [1972]   
Wednesday, 11 February 2009 13:01

 

 

 

Dėl visuotinio įstatymais įteisinto įpročio kaupti ir saugoti meno kūrinius, artimiausių amžių sandūroje prisikaupė tokia galybė paveikslų, skulptūrų ir dekoratyvinių objektų, kad prireikė įstatymiškai apriboti tolesnę jų produkciją. Pirmieji krizės požymiai jau pasirodė muziejų aplinkoje: saugyklos jau dabar per ankštos, kad sutalpinti visus darbus, ir juos reikia talpinti gatvėje, kur vis dažniau kyla ir eismo problemų. Tokiu būdu minėtieji rajonai galėjo būti pasiekiami tik lėktuvais, arba fiziškai prastumdžius krūvas visokiausių „peizažų“, „aktų“ ir „biustų“. Kas galėjo išsikėlė gyventi į kaimus. Situacija tapo grėsminga.

 

Nedidelė menininkų grupelė ėmėsi gudrybės, kad nors kiek pažaboti nevaldomą meno produkciją. Jie įrėmino keletą visiškai baltų skydų, bet ne daugiau, nei buvo leidžiama sukurti meno kiekio per metus, ir sustatė juos tose miestų vietose, kuriose žmonės dar nebuvo užsikrėtę meno liga. Minėta liga – tai meninės radiacijos sukeliamas psichinis sutrikimas, sąlygojantis, tarp kitko ir ženklius genetinius pokyčius. Balti skydai kelių metų laikotarpiui visiškai išstūmė meną, ir, beje, neturėjo jokio žalingo poveikio žmonėms. Vis dėlto vėliau psicho-sociologiniai tyrinėjimai įrodė, kad baltieji skydai paskatino žmonėse meno troškulį, ir tai buvo sveikas jausmas. Vos tik kai kurie menininkai pradėjo rašinėti kažkokius paprasčiausius ženklus ant baltų skydų, žmonės iš kart suprato, ką jie reiškia – to niekad neatsitikdavo tada, kai meno buvo daug (tai kiek priminė vaikų reakciją).  

Šie nauji atradimai neišsprendė tiesiogiai nei pasaulio užgriozdinimo menu, nei meno ligos problemų, bet tai buvo didis meno socialumo atradimas. Po pirmųjų baltųjų skydų atsirado ir sudėtingesnių plokštuminių ir erdvinių figūrų (anksčiau jų niekas tiesiog nesuprasdavo), po to atsirado konstrukcijos, kuriomis galima buvo žaisti. Vis daugėjo žmonių, kurie iš jų nebesišaipė, nes pradėjo atpažinti šiuose objektuose savo skurdaus gyvenimo atspindį.  

Dar daug istorijų iš tų linksmųjų laikų jums galėčiau papasakoti, bet galite ir patys persiskaityti mokykliniuose vadovėliuose patys. Savo ruožtu, norėčiau, kad nepamirštumėte tos baltų skydų istorijos. Ji pamokanti.

 

 

[tekstą atsiuntė kroatų menininkas Ivan Ladislav Galeta solidarizuodamasis kovoje prieš pasaulinį užterštumą art(e)faktais].